2018-03-20, antradienis, 23:02.     Šiandien Betygaloje saulė teka 06:33, leidžiasi 18:43, dienos ilgumas 12:10.

Pirmoji Žemčiūgų šventė Betygaloje nusilenkė Maironiui

Pirmoji Žemčiūgų šventė Betygaloje nusilenkė Maironiui

Pačią karščiausią šios vasaros dieną Betygalos centre šurmuliavo Žemčiūgų šventė, sukvietusi kraštiečius, kaimynus, draugus ir pažįstamus. Nepaisydami alinančios kaitros, visi atskubėjo čia, kur, kaip rašė Maironis, „palangėms stiepias sužiurę žemčiūgų žiedai“, – į žydinčią Betygalą.

 


   Idėja, kilusi prieš metus po renginio geriant arbatą su aktore Virginija Kochanskyte, materializavosi. Tąkart svarstėme, kodėl negalėtume  turėti savo šventės – ypatingos, kitokios, kai kitur renginiai skiriami ievoms, alyvoms, bijūnams ir pan. Juk čia Maironio kraštas, čia auga jo apdainuoti žemčiūgai, tad ir Betygala gali pasipuošti, sužydėti Poeto numylėtais  žiedais.

 

   Pernai pabandėm apsodinti miestelio viešąsias erdves žemčiūgais (nasturtom), visiems patiko, tad šiemet, Maironio jubiliejiniais metais, gėlynai stipriai išsiplėtė, pražydo gražiausiais žiedais, kviesdami visus į šventę.

 

   Į choro „Šatrija“ dainą įsipynęs Betygalos jaunimas posmais paskelbė šventės pradžią. Tradiciškai nuskambėjo Betygalos himnas, susirinkusius svečius ir betygališkius pasveikino kaimų bendruomenės „Betygala“ pirmininkė Gema Račienė. Tuo pačiu ji pakvietė aktorę Virginiją Kochanskytę tapti Žemčiūgų šventės globėja. Toliau šventinę nuotaiką kūrė Betygalos kaimo kapela „Dar pabūkim“ (vad. J. Karčiauskienė, R. Pranckūnas).

 

   Daug gražių žodžių, linkėjimų išsakė Raseinių rajono savivaldybės meras A. Gricius, LR seimo nario A. Nekrošiaus padėjėjai S. Žuvelaitienė ir K. Užemeckas, Betygalos seniūnas S, Totilas, Raseinių rajono kaimų bendruomenių sąjungos atstovė G. Stulpinienė, kraštietis M. Ignotas, Raseinių rajono garbės pilietė, muziejininkė M. B. Navakauskienė, svečiai iš Saugailių, Milašaičių, Lenkelių, Kaulakių bendruomenių.

 

   Aktorė Virginija Kochanskytė ir Raseinių kultūros centro mišrus choras „Šatrija“, vad. G. Jegnoro, Maironio posmais ir dainomis užbūrė susirinkusius, nepaliko abejingų. Poeto kūrybos aidai suvirpino sielų gelmes ir norėjosi klausytis ir klausytis, lyg pats Maironis čia būtų sugrįžęs pasidžiaugti žemčiūgų žydėjimu...

 

   Skambiomis melodijomis įsipynė ir Kauno Sargėnų ir Vytėnų bendruomenių kapela „Šilas“ (vad. D. Jurkonienė, A. Murauskas), pakviesdama pamiršti karščius ir pašokti.

 

   Bendruomenės pirmininkė G. Račienė kartu su seniūnu S. Totilu apdovanojo gražiausiai besitvarkančių sodybų savininkus A. ir D. Vasiliauskus, G. Šartusienę, D. ir D. Galinauskus. Bet juk mūsų šventėje vienas svarbiausių – žemčiūgai, tad atminimo dovanėlių sulaukė ir pirmoji juos pražydinusi Elena, ir miestelį apsodinusi Angelė, ir aukščiausio žemčiūgo savininkė Emilija, ir vyriausioji papuošusi darželį žemčiūgais Stasė.

 

   Žemčiūgų šventės organizatoriai – kaimų bendruomenė „Betygala“, Betygalos seniūnija, Raseinių rajono kultūros centras Betygaloje, Betygalos muziejus ir biblioteka – nuoširdžiai dėkoja visiems, kurie atvyko, nepabūgo karščių, nepagailėjo savo laiko, taip pat visiems, kurie prisidėjo prie šventės organizavimo. Tikimės, kad Žemčiūgų šventė taps tradicine, išskirtine švente Betygaloje, sukviečiančia iš visos Lietuvos kampelių.

 

   Šventę užbaigėme pagal kraštiečio poeto Juozo Nekrošiaus šventei padovanotas eiles parašyta daina, kuri, tikimės, taps Žemčiūgų šventės himnu ir kurios žodžius privalo mokėti kiekvienas betygališkis:

 

Ir dukros, ir sūnūs sugrįžę, nudžiugę,
Pasveikina rūtą, bučiuoja žemčiūgą.
Banguoja Dubysa, šilai mėlynuoja,
Kur rausta žemčiūgai, kur rūtos žaliuoja.

 

Čia žemė Maironio – kaip laimė, kaip burtas -
Pasėjai žemčiūgą – pražydo nasturta.
Banguoja Dubysa, šilai mėlynuoja,
Kur rausta žemčiūgai, kur rūta žaliuoja.

 

Rasa, o gal ašara, tyliai nurieda
Per rausva žemčiūgą – Betygalos žiedą.
Banguoja Dubysa, šilai mėlynuoja,
Kur rausta žemčiūgai, kur rūtos žaliuoja.

 

O, protėvių žemė, garbinga gimtinė,
Tu mums pirmutinė, tu mums paskutinė...
Banguoja Dubysa, šilai mėlynuoja,
Kur rausta žemčiūgai, kur rūtos žaliuoja.

 

Regina Musteikienė, Betygalos bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė

V. Judicko nuotraukos

Contact form

Šios dienos vardadieniai